Thursday, June 30, 2016

გაკვეთილის გეგმა

გაკვეთილის თემა    
       
რატომ ვასწავლით ქართულ ჭიდაობას
კლასი:  მე-5, მე-6
მოსწავლეთა პროფილი:   15 მოსწავლე
მიზანი
·         მოსწავლეთათვის ქართული ჭიდაობის წესებისა და ილეთების  გაცნობა, შესწავლა
აქტუალობა და მიზანი
·         სპორტის ეს სახეობა ხელს უწყობს მნიშვნელოვანი თვისებების განვითარებას:მოქნილობა, მოხერხებულობა, სისხარტე.
·         აყალიბებს ათლეტურ აღნაგობას.
·         აკაჟებს მოზარდის ჯანმრთელობას
·         ამ სახეობაში ვარჯიში მოსწავლეებს აძლევს გაბედული მოქმედების საშუალებას.
წინარე ცოდნა
·         მოსწავლეები იხსენებენ რა იციან ქართული ჭიდაობის შესახებ
აქტივობა
1.ჯგუფის მოწყობა
2.მოსწავლეთა აღრიცხვა
3.მოკლე მითითებები მეცადინეობის შინაარსზე
4.ბრუნები ადგილზე: ,,მარჯვნისაკენ“ , ,,მარცხნისაკენ“ , ,,ზურგისაკენ“
5. ადგილზე სიარული, პირდაპირ სიარულზე გადასვლა, ფეხის წვერებზე, ქუსლებზე
6. სამწყობრო სიარული-აჩქარებული-სირბილი
7.გვერდითი სირბილი, ჯვარედინი
8.წინკოტრიალი- უკუკოტრიალი
9.ვარჯიშთა კომპლექსი: დგომში, დაწოლილი (ზურგზე, მუცელზე).
10.დამამშვიდებელი ვარჯიშები: ტანის მთლიანი მობრუნება. ტანის მთლიანი დაძაბვა და მოდუნება
11.ვარჯიშები სუნთქვისა და სისხლის მიმოქცევის გაძლიერებისთვის( ხტომები, სწრაფი ბრუნი,ჩაჯდომები,ვარდნა და ადგომა სწრაფად)
12. ძალის გამომმუშავებელი ვარჯიშები( ბაგირზე ცოცვა,ხელებზე აწევა)
13. ჭიდაობის ტექნიკის ელემენტების შესრულება
14.ჭიდაობის ხერხების ცალკეული ელემენტები
15.საბრძოლო ხერხების ტექნიკა: ტაქტიკის ელემენტები
16.ჩაკეტილი ,,შუაკაური“ (ბრუნი) უკუგდებით

  • ·    არცხენათი ოდნავ ჩაღუნვა

·                           გამართვა მარცხენა მუხლში
·                          მოწინააღმდეგის მაღლა აწევა
·                          ჩაკეტილი შუაკაურით უკუგდება ხელგაუშვებლად
·         საბრძოლო ხერხების ტექნიკა:-საბრძოლო მდგომარეობა-მისვლა-ჩავლება-შეხამებული მოძრაობა-ცრუ მოძრაობები-წონასწორობიდან გამოყვანა
·         თავდასხმა-თავდაცვა-წინააღმდეგობა-
·         ჭიდაობის ხერხების შესწავლა-ვარჯიში ტომრით-თანამოვარჯიშესთან ვარჯიში-დაზღვევის ვარჯიში
·         მოწინააღმდეგის გადაწყვეტილების გამოცნობა და საწინააღმდეგო ხერხის გამოყენება
შეფასება
·         მოსწავლეებმა გეგმით გათვალისწინებულ შედეგებს ზედმეტ ნაკლებად წარმატებით გაართვეს თავი, რაშიც გამოადგათ წინა მეცადინეობაზე შესწავლილი.
·         გაკვეთილზე გამოყენებულმა სტრატეგიებმა დიდი გავლენა მოახდინა, რაც გამოიხატება მათ მიერ ილეთის ათვისებაში.


რატომ ვასწავლით ქართულ ჭიდაობას
სწავლების საფეხური     V-VI კლასი
მოსწავლეთა პროფილი   15 მოსწავლე
სსსმ მოსწავლე არ გვყავს
გაკვეთილის მნიშვნელობა და აქტიურობა
მოსწავლეები გაეცნობიან ქართული ჭიდაობას, რომელიც საუკუნეების ქარტეხილში გამოწრთობილი ხალხის მიერ დახვეწილი ეროვნული საუნჯეა და კულტურული მემკვიდრეობაა.
·         მოსწავლემ უნდა შეძლოს შეადაროს ერთმანეთს ჭიდაობის ილეთები, მათი მსგავსება და განსხვავებები , იმსჯელოს მათზე.
გაკვეთილის მიზნები და შედეგები
·         მოსწავლეებს ჩაუნერგოს ეროვნული ტრადიციების სიყვარული, გაუღვივოს მათ ქართული ჭიდაობის გაცნობის ,შესწავლის და დაუფლების სურვილი.
·         მოსწავლეს შეუძლია შეადაროს ერთმანეთს ჭიდაობის ილეთები, სხვადასხვა მახასიათებლების მიხედვით იმსჯელოს მათზე.
·         შედეგი თვალსაჩინოა თუ მოსწავლეს ვაჩვენებთ ილეთს და ავუხსნით ცალკეულ ჩავლებას და მოძრაობას.
·         აანალიზებს ჩავლების, ჩახვევის, მოძრაობის აუცილებლობას და სიზუსტეს.
წინასწარი ცოდნა
მოსწავლემ უნდა იცოდეს ჩავლებები ჩოხაში,ტანზე და ხელზე.ფეხების მოქმედებები: ჩახვევა,მიჭარა, ამოსმა, ამოკვრა და მიბრჯენა.
შეფასების საგანი და პროცედურები
დაკვირვების მეთოდით ვაანალიზებ მოსწავლის ცოდნას თუ როგორ ასრულებს; ხელების, ფეხების და მთლიანი ტანის შეთანხმებულ მოძრაობას და აღნისნულით ვაფასებ ჩათვლის სახით
საწავლო მასალა და ტექნიკური რესურსები
ქართული ჭიდაობის სახელმძღვანელო ი.თომაშვილის ავტორობით
გაკვეთილის თემა: ჩაკეტილი ,,შუაკაური“ (ბრუნი) უკუგდებით
შემზიდი  10 წთ.
1.ჯგუფის მოწყობა ერთ ან ორ რიგად
2.პატაკი
3.მოსწავლეთა არრიცხვა
4.მოკლე მითითებები მეცადინეობის შინაარსზე
·         ყურადღება ქცევაზე და ჩაზმულობაზე. მოძრაობა შესრულებული უნდა იყოს ზუსტად.
1.მდგომარეობა ,,დადექ“, ,,სწორდი“, ,,სმენა“, ,,რიგზე“ და ,,პირველ მეორეზე გათვლა“
2.ბრუნები ადგილზე: ,,მარჯვნისაკენ“ , ,,მარცხნისაკენ“ , ,,ზურგისაკენ“
3. ადგილზე სიარული, პირდაპირ სიარულზე გადასვლა, ფეხის წვერებზე, ქუსლებზე
4. სამწყობრო სიარული-აჩქარებული-სირბილი
5.გვერდითი სირბილი, ჯვარედინი
6.დამამშვიდებელი ვარჯიშები(ხელების, ფეხების)
მოსამზადებელი 15 წთ
1.წინკოტრიალი- უკუკოტრიალი
2.ვარჯიშთა კომპლექსი: დგომში, დაწოლილი (ზურგზე, მუცელზე).
3.დამამშვიდებელი ვარჯიშები: ტანის მთლიანი მობრუნება. ტანის მთლიანი დაძაბვა და მოდუნება.
ძირითადი ვარჯიშები-85 წთ
ა) ვარჯიშები კისრისათვის
ბ) ვარჯიშები ზედა კიდურებისთვის
გ) ვარჯიშები ტანის კუნთებისათვის
დ) ვარჯიშები ქვედა კიდურებისათვის
ე) ვარჯიშები წელისათვის
1.ვარჯიშები სუნთქვისა და სისხლის მიმოქცევის გაძლიერებისთვის( ხტომები, სწრაფი ბრუნი,ჩაჯდომები,ვარდნა და ადგომა სწრაფად)
2. ძალის გამომმუშავებელი ვარჯიშები( ბაგირზე ცოცვა,ხელებზე აწევა)
3. ჭიდაობის ტექნიკის ელემენტების შესრულება
·         ჭიდაობის ხერხების ცალკეული ელემენტები
საბრძოლო ხერხების ტექნიკა: ტაქტიკის ელემენტები
ჩაკეტილი ,,შუაკაური“ (ბრუნი) უკუგდებით
ხელით- ა)ხელის კისერზე შემოხვევა
                 ბ)მარცხენა მხართან ხელის ჩაჭიდება
                 გ)შემტევი-მარცხენა ხელის იღლიის ქვეშ
                დ)შემტევი- მარჯვენა ხელის ჩაჭიდება მარცხენას მკლავზე
ფეხით- ა)მარჯვენა ფეხის მიახლოება მარცხენასთან
ბ)მარჯვენა გვერდის დაპირისპირება მუცელთან და გულმკერდთან
გ)ფეხის ფეხებშუა გატარება
დ) ტერფის ფეხის წვივზე შემოხვევა და ჩაკეტვა
·         ე)მარცხენათი ოდნავ ჩაღუნვა
·         ვ)გამართვა მარცხენა მუხლში
·         ზ)მოწინააღმდეგის მაღლა აწევა
·         თ)ჩაკეტილი შუაკაურით უკუგდება ხელგაუშვებლად
·         საბრძოლო ხერხების ტექნიკა:-საბრძოლო მდგომარეობა-მისვლა-ჩავლება-შეხამებული მოძრაობა-ცრუ მოძრაობები-წონასწორობიდან გამოყვანა
·         თავდასხმა-თავდაცვა-წინააღმდეგობა-
·         ჭიდაობის ხერხების შესწავლა-ვარჯიში ტომრით-თანამოვარჯიშესთან ვარჯიში-დაზღვევის ვარჯიში
·         მოწინააღმდეგის გადაწყვეტილების გამოცნობა და საწინააღმდეგო ხერხის გამოყენება
მიზნის მისაღწევად საჭიროა:
·         ძირითადი ფანდებისა და მათი ცალკე ელემენტების შესწავლა
·         შეძენილი ცოდნის და წესების გაუმჯობესება
·         ჭიდაობის ტაქტიკური ელემენტების შესწავლა
·         თანამოვარჯიშის  და თავდაზღვევის ხერხების შესწავლა
დამამშვიდებელი ვარჯიშები  5 წთ
·         ნელი სიარული
·         სამწყობრო სიარული-სუნთქვითი ვარჯიში-ვარჯიში მოდუნებაზე
ჩატარებული მეცადინეობის შეჯამება
საშინაო დავალება: მეცადინეობიდან ორგანიზებულად წასვლა.
შეფასება
·         მოსწავლეებმა გეგმით გათვალისწინებულ შედეგებს ზედმეტ-ნაკლებად წარმატებით გაართვეს თავი, რაშიც გამოადგათ წინა მეცადინეობაზე შესწავლილი.

·         გაკვეთილზე გამოყენებულმა სტრატეგიებმა დიდი გავლენა მოახდინა, რაც გამოიხატება მათ მიერ ილეთების ათვისებაში.

Tuesday, November 17, 2015

სასწავლო პროექტის პორტფოლიო

სასწავლო პროექტის გეგმა


სასწავლო თემის ავტორი

სახელი და გვარი
დავით ტყეშელაშვილი

რაიონი
ამბროლაური

სკოლა
ხვანჭკარა

ქალაქი


თემის  მონახაზი

თემის  დასახელება

ტურისტული ლაშქრობის მარშრუტის გეგმა

თემის შინაარსი

მოსწავლეებისთვის სოფლის ღირსშესანიშნავი ადგილების გაცნობა.

საგანი

სპორტი, ისტორია, გეოგრაფია

დონე/კლასი  

IX-XII

განხორციელების დროის ჩარჩო

2-3 კვირა

თემის საფუძვლები

შინაარსობრივი სტანდარტები და ინდიკატორები

ფ.აVII-IX.1.1.მოსწავლეს გათავისებული აქვს ჯანმრთელი ცხოვრების წესი, როგორც ფიზიკური და სულიერი ჯანმრთელობის და საზოგადოებაში წარმატების მიღწევის ერთ-ერთი უმნიშვნელოვანესი პირობა.
  • სპორტული და ფიზიკური ფორმის შენარჩუნების მიზნით ჩაბმულია რეგულარულ ფიზიკურ აქტივობაში.
ფ.აVII-IX.3.1.მოსწავლე მონაწილეობს ფიზიკურ აქტივობაში, რომლებიც აუმჯობესებენ მის ჯანმრთელობას.
  • მონაწილეობს პროგრამით გათვალისწინებულ ყველა ფიზიკურ აქტივობაში.


მოსწავლეების ამოცანები/სწავლის შედეგები

მოსწავლე გამოიმუშავებს ლაშქრობის უნარ-ჩვევებს, შეისწავლის სოფლის ისტორიული ადგილ-მდებარეობებს და გაეცნობა მის წარსულს აწმყოსა და მომავალს.



მიმართულების მიმცემი საკვანძო შეკითხვები

ზოგადი კითხვა
გიყვართ ბუნების საიდუმლოების აღმოჩენა?
მოგწონთ ლაშქრობაში სიარული?
იცით თუ არა სად მდებარეობს თქვენი სოფლის ღირსშესანიშნავი ადგილები?
იცით თუ არა მათ შესახებ სხვადასხვა ისტორიული საკითხები?

თემატური კითხვები

შინაარსობრივი კითხვები


შეფასების გეგმა
შეფასების დროის ჩარჩო
პროექტზე მუშაობის დაწყებამდე
მოსწავლეები მუშაობენ პროექტებზე და ასრულებენ დავალებებს
პროექტზე მუშაობის დასრულების შემდეგ









მიზანი:
მასწავლებელს ეხმარება
მოსწავლეთა წინარეცოდნის დადგენაში
მოსწავლეთამცდარი შეხედულებების წინასწარი დადგენაში
21საუკუნის უნარ- ჩვევების წინასწარი შეფასებაში

კითხვა-პასუხი
დაფიქრდი, დაწყვილდი, გაუზიარე.
T დიაგრამა
ორმხრივი ჩანაწერების ჟურნალი

მიზანი:
მოსწავლეს ეხმარება სწავლის პროცესის გაანალიზებაში( მეტაკოგნიცია), პროცესის თვითმონიტორინგში, თანამშრომლობით სწავლაში
მასწავლებელს ეხმარება კვლევის სწორი მიმართულების შენარჩუნებაში, მოსწავლეთა ჩართულობის უზრუნველყოფაში ( პროგრესის მონიტორინგი)
ჩეკლისტები: პრეზენტაციის, კვლევის, პოსტერის; თანამშრომლობითი ჩეკლისტი- თანამშრომლობითი უნარების მონიტორინგისათვის.
ჟურნალი 1.მოსწავლეები აკეთებენ ჩანაწერებს კვლევის დროს. 2.მოსწავლეები პასუხობენ მასწავლებლის შინაარსობრივ და თემატურ შეკითხვებს.კონფერენციაზე განიხილება პროექტის გეგმა  რამდენად შესრულებადია.
მიზანი:
მასალის გაგებისა და ამა თუ იმ უნარ-ჩვევის ათვისების ხარისხის შემიწმება სტანდარტთან შესაბამისობით.
თვითშეფასება
საგაზეთო რუბრიკა
ვიცი, მინდა ვიცოდე, ვისწავლე
რეფლექსია
შეფასების/შეფასების ინსტრუმენტების მოკლე მონახაზი
გამოკითხვის საშუალებით მასწავლებელი ადგენს რა იციან მოსწავლეებმა ამ თემია შესახებ. პროექტის მსვლელობის დროს  მასწავლებელი სვამს შინაარსობრივ და თემატურ კითხვებს და ადგენს პროექტის მსვლელობის გეგმას.
სხვა საკითხები
საბაზისო უნარ-ჩვევები
კომიუტერის საბაზისო ცოდნა.
ინტერნეტის გამოყენება
ტექნიკური უნარ-ჩვევები
სასწავლო პროცედურები
v  მოსწავლეებს გავაცნობ პროექტის გეგმას.
v  ვსვამ მიმართულების მიმცემ კითხვას;
v  მსვლელობას ვიწყებთ დედაღვთისიდან
v  ვეცნობით დედაღვთისის დაარსების ისტორიას
v  მსვლელობა სოფლის გზაზე
v  ვჩერდებით ნაწისქვილებთან და ვეცნობით წყლის წისქვილის დანიშნულებას
v  შემდეგ მივდივართ ნამოსახლარები, სადაც ვაცნობთ თუ როგორ ცხოვრობდნენ ჩვენი სოფლის მოსახლეები, კერძოდ ლუხუტაშვილები და სარდანაშვილები.
v  ავდივართ წმინდა გიორგის სალოცავზე (საგოლგოთო) და ვეცნობით მის ისტორიას, რომლის ტერიტორიის ნაწილი არის დამეწყრილი და მის ტერიტორიაზე მდებარე წსასაფლაო დარღვეულია.
v  შემდეგი არის სალოცავი საელიო
v  მივდივართ ნემსიწვერიძეების ნამოსახლარზე და რუბენას წყაროზე.
v  მოვინახულებთ შავბინულის ტბას
v  ვბრუნდებით უკან სოფლის წყლის სათავესთან, კერძოდ საღმრთოს წყალი
v  ავდივართ საღმრთოს სალოცავზე და ვეცნობით მის ისტორიას.
v  შემდეგ მივდივართ სახტრის ვაკეზე სადაც არის საყდრის ნანგრევები, კერძოდ მიძინების ეკლესია, თავად ყიფიანების სალოცავი. ავდივართ ზედა ციხეზე და ქვედა ციხეზე, მაღლივი ციხე სადაც არის ჭის ნანგრევები,(წყლის სამარაგო ჭა) და იქვე არის ყაჩაღის სამალავი გამოქვაბული.
v  გადავდივართ ჩორჯოს წმინდა გიორგის ეკლესიაზე და ვეცნობით მის ისტორიას.
v  ავდივართ ჯვარზე .
v  ჩამოვდივართ დიდ ცაცხვთან ტყეშელაშვილების ნამოსახლარზე და ვაჯამებთ ტურისტულ მოზაურობას.











დიფერენცირებული სწავლება

სპეციალური საჭიროებები
კედლის გაზეთისთვის გააკეთებს პატარა სტატიას თავისი შესაძლებლობების ფარგლებში

არაქართულენოვანი
მოსწავლეები (მოსწავლეები, რომლებისთვის სწავლების ენა არ არის მშობლიური)

გადაიღებს სურათებს ლაშქრობის მსვლელობის დროს

მაღალი აკადემიური მოსწრების მოსწავლეები
განათავსონ ინტერნეტში ხვანჭკარის ღირსშესაბიშნავი ადგილების ისტორია.
სასწავლო თემისთვის საჭირო მასალები


ტექნოლოგიატექნიკა (მონიშნეთ პროექტისათვის  საჭირო ტექნოლოგიური უზრუნველყოფა)

 ფოტოკამერა
 კომპიუტერი (ები)
 ციფრული კამერა
 DVD ფლეიერი
 ინტერნეტკავშირი
 ლაზერული დისკი
 საბეჭდი მანქანა/პრინტერი
 პროექტორი
 სკანერი
 ტელევიზორი
 VCR, ვიდეო
 ვიდეოკამერა
 ვიდეო საკონფერენციო აღჭურვილობა.
 სხვა      
ტექნოლოგია – პროგრამული უზრუნველყოფა (მონიშნეთ პროექტის ფარგლებში გამოყენებული პროგრამა/პროგრამები )
 მონაცემთა ბაზა/ცხრილები
 საგამომცემლო პროგრამები
 ელფოსტის პროგრამა
 ენციკლოპედია კომპაქტდისკზე
 ფოტო/სურათების დამუშავება
 ინტერნეტძიება
 მულტიმედია
 ვებგვერდის შექმნა
 ვორდის პროგრამა
 სხვა,      


ბეჭდვითი მასალები
შეგიძლიათ იხილოთ  ბიბლიოგრაფიის ჩანართში
ინვენტარი/მასალები
ძირითადი მასალები, რომლებიც თემის ჩასატარებლად შეუკვეთეთ ან შეაგროვეთ და რომლებიც კურსის კონკრეტულ საკითხებს უკავშირდება. საჭირო არაა ყოველდღიური მასალების შეტანა, რომლებიც ისედაც ხელმისაწვდომია კლასში.
ინტერნეტრესურსები
სხვა რესურსები
საველე ვიზიტები, ექსპერიმენტები, მოწვეული სტუმრები, მენტორები, მოსწავლეები სხვა ჯგუფებიდან, ადგილობრივი თემის/საზოგადოების წარმომადგენლები, მშობლები და ა.შ.